BosnjaceПреподобномученица Параскева прослављена је у више места у јабланичком намесништву. У Бошњацу је литургијско сабрање предводио игуман Серафим дивљански, уз појање црквеног хора Бранко из Лесковца, у новој сеници која је првенствено направљена за ове намене. Спој дрвета, гвожђа и камена са ранохришћанским крстом на крову и знаком Христос Пантократор који доминира, подсећа да се налазимо на капији светог јустинијановог града. Мирно и духовно славље са множином људи, а када је кренула литија, после првог круга требало је доста сачекати како би сви могли да стану за опход око храма. Осиромашени физичким одсуством нашег Владике осетили смо да је духом са нама. Заиста велика духовна радост која се осетила и која се препричава. После освећења воде реч старешине и дирљива беседа проте Славка о новом домаћину до скора болесној Кристини Денчић из Пертата која је сада здрава и која се прихватила домаћинства за следећу годину. Несвакидашњу приредбу су припремили ученици основне школе у Бошњацу са својим вероучитељем Далибором Цветковићем и својим свештеником, а она приказује обичаје у Бошњацу приликом просидбе и свадбе, и бошњачане на пијаци у Београду. Комична тематика имала је своју поуку у послушности свештенику који у представи поучава како се требају рађати, слагати, хришћански владати пазећи да недељни дан у који треба оставити послове и доћи у Цркву. Након тога трпеза љубави и целодневна радост деце која су долазила да се Богу помоле и разоноде на рингишпилу, трамболини или тобогану који као да су у овим сеоским срединама помогли очувању институције сабора.