Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је стигао данас, 18. октобра 2024. године, у поподневним часовима у Даљ, седиште Епархије осечкопољске и барањске, где је предстојатеља Српске Православне Цркве испред Патријаршијског двора дочекао Преосвећени Епископ осечкопољски и барањски г. Херувим са архијерејима, свештенством, монаштвом и верним народом.

Светејши г. Порфирије је посетио старо здање летње резиденције патријараха српских – које је 1754. године изградио митрополит Павле Ненадовић, а 2004. године обновио епископ Лукијан Владулов – да би се затим са својом часном пратњом упутио у Осек, где је у велелепном Саборном храму Успења Пресвете Богородице служен свечани чин доксологије.

Свечаном чину доксологије поред патријарха Порфирија и владике Херувима, молитвено су присуствовали високопреосвећена господа митрополити врањски Пахомије, шумадијски Јован, зворничко-тузлански Фотије, нишки Арсеније и далматински Никодим.

Најсвечанији део Патријархове посете древном граду Осеку био је чин освећења новоподигнутог Српског дома, културног центра српског народа изграђеног на месту старог парохијском дома у улици Јована Гојковића бр. 21, задужбине Јована и Јелисавете Лалошевић из 1897. године. Заједничко здање Српске православне црквене општине осечке и Српског народног већа из Загреба, свечано отворено 24. маја ове године, биће значајно место окупљања, културно-уметничког деловања и повезивања, место отворено за све Осечане и за све људе добре воље.

Уследила је свечана академија у новоосвећеном Српском дому.

Другог дана посете Епархији осечкопољској и барањској, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је началствовао светом Литургијом и чином освећења обновљеног Саборног храма Светог великомученика Димитрија у Даљу.

Уз молитвено учешће многобројног благочестивог народа, Светејшем Патријарху г. Порфирију и Преосвећеном Епископу г. Херувиму су саслуживали високопреосвећена господа митрополити бачки Иринеј, врањски Пахомије, шумадијски Јован, зворничко-тузлански Фотије, нишки Арсеније и далматински Никодим, као и Преосвећени Епископ мохачки г. Дамаскин, викар Епископа бачког.

Светејши Патријарх Порфирије је благословио славске приносе поводом празника Светог Стефана Штиљановића, заштитника Епархије осечкопољске и барањске.

Извор: Званични сајт Епархије осечкопољске и барањске