У шабачком Саборном храму Светих апостола Петра и Павла служена је 17. октобра 2024. године света архијерејска Литургија, којом је прослављен празник Светог свештеномученика Јеротеја, имендан Преосвећеног Епископа шабачког г. Јеротеја.

Светом Литургијом је началствовао Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј, уз саслужење Високопреосвећеног Митрополита нишког г. Арсенија и Преосвећеног Епископа јенопољског г. Никона, викара Патријарха српског. Уз архијереје, на светој Литургији саслуживали су: архимандрит Николај, игуман светоархангелског манастира у Радовашници; архимандрит Евтимије, игуман манастира Јошаница; архимандрит Филимон, игуман светоархангелског манастира у Каони; архимандрит Андреј, игуман манастира Црна Река; протосинђел Харитон, игуман светоархангелског манастира у Ковиљу; протојереј-ставрофор Драгиша Стефановић, архијерејски намесник шабачки први; протојереј Влада Јевтић, секретар ЕУО Епархије шабачке; протојереј Милутин Илић, архијерејски намесник шабачки други; протођакон Немања Ристић, службеник Епархије шабачке; ђакон Никола Ераковић, службеник Епархије нишке; ђакон Иван Јевтић, службеник Епархије шабачке.

По заамвоној молитви, освештани су принеси славки дарови, а епископ Јеротеј је заблагодарио присутнима на радости данашњег евхаристијског сабрања.

„Свети свештеномученик Јеротеј је живео у апостолско време у древној Атини, која је била позната по својој мудрости, по својој философији, по политичком и друштвеном животу. Од када је апостол Павле проповедао на Ареопагу, где су се окупљали Атињани да разговарају и расправљају о разним темама, Атина се променила и почела је да постаје један нови хришћански град, иако у почетку није било пуно хришћана, али то је било семе будућих хришћана у овом граду. Међу њима је свакако најпознатији Свети Дионисије Ареопагит, кога смо јуче прославили, а његов ученик је био Свети Јеротеј, кога је он поставио да буде први епископ Атине. Обојица су били ученици Светог апостола Павла, али о Светом Јеротеју нам није остало пуно тога написано. Знамо да је био добар појац и да је са духовним усхићењем узносио божанствене химне. Ово је код људи изазивало гануће, што нам говори какав је диван био овај светитељ, како је био испуњен благодаћу Божијом, зато га је на крају Господ удостојио и мученичког венца“ – истакао је у беседи владика Јеротеј.

 

Извор: Званични сајт Епархије шабачке