На Велики петак, 3. маја 2024. године, Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније служио је вечерње богослужење у нишкој Саборној цркви Силаска Светога Духа на Апостоле.

Ову јединствену службу, чија је централна тема Христов погреб, Преосвећени Епископ је одслужио уз саслужење братства катедралног храма.

Свештена успомена овог великог и страшног догађаја оживљава се на вечерњој служби Великог петка кроз входно изношење плаштанице из олтара и постављање у посебно припремљен и украшен Гроб Господњи у средини храма. Тако се символично сећамо дана када Створитељ света, вољом сопствене творевине предат на смрт, од стране својих ученика, на челу са Никодимом и Јосифом Ариматејцем, бива скинут са Крста, повијен чистом плаштаницом и помазан благоуханим мирисима,  и на крају положен у нови гроб.

Плаштаница, символ погребеног Христа, до празника Васкрсења Христовог стоји у централном делу храма, ту пребивајући као средиште богослужења и на поклоњење вернима.