Velikasubota

На Велику суботу, 27. априла 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Г. Арсеније служио је Литургију Светог Василија Великог у нишком Саборном храму, уз саслужење братства храма.

Великосуботном Литургијом почиње празновање Васкрсења Господњег. Све до читања Апостола, свештеник служи ову Литургију у тамној одежди, а потом облачи белу, јер су се у току ове Литургије крштавали оглашени, који су се током целог Васкршњег поста припремали уздржавањем од хране, молитвама и поукама за крштење, које се увек врши у белим одеждама. Једино на овој Литургији, Јеванђеље се не чита са амвона или са царских двери, већ на Христовом гробу, јер је Анђео на гробу Господњем објавио мироносицама вест ο Христовом Васкрсењу.

Преосвећени Епископ нишки вечерас ће служити Пасхално јутрење и Свету Литургију у поноћ у Саборном храму.
{oziogallery 1936}