На дан празника Велике Госпојине, 28. августа 2024. године, Његово Високопреосвештенство Митрополит нишки г. Арсеније началствовао је свештеним литургијским сабрањем у храму Успења Пресвете Богородице у Пироту.

Високопреосвећеном Митрополиту саслуживали су протојереј-ставрофор Милош Весин, парох јужночикашки и професор на Православном богословском факултету у Либертивилу, протосинђел Мардарије Ковачевић, настојатељ манастира Светог Јована Богослова у Поганову, јереј Душко Видачић, Архијерејски намесник пиротски, јереј Миљан Панић, парох пети пиротски, јереј Жарко Димић, парох шести пиротски, јереј Немања Шево, ђакон Душан Митић, ђакон Предраг Пиперски, ђакон Никола Ераковић и ђакон Александар Глишовић.

Након читања јеванђељског зачала, Високопреосвећени Владика је сабрани верни народ поучио пригодном празничном беседом.

По Великом входу, ђакон Душан Митић је, руком Његовог Високопреосвештенства, уведен у чин презвитера.

Након заамвоне молитве освећени су славски дарови и пререзан славски колач, припремљен поводом црквене славе, чему је уследио свечани литијски ход. Литија је прошла главним градским улицама, у смеру зграде пиротске општине, испред које је такође извршено освећење славских дарова и резање славског колача, будући да данашњи празник као своју славу прославља и Град Пирот.

Верном народу су се потом обратили Високопреосвећени Митрополит и градоначелник Васић, честитајући овај велики празник Мајке Божије свим Пироћанцима.

ЊЕГОВО ВИСОКОПРЕОСВЕШТЕНСТВО МИТРОПОЛИТ НИШКИ Г. АРСЕНИЈЕ