1На Велику Суботу у цркви Свете Петке у Кумареву код Лесковца обављено је саборно крштење двадесетседморо Rома из Богојевца, црквене општине кумаревске. Већина Рома из Јабланичког округа припадају протестантским заједницама, док су Роми из Богојевца остали православни, али некрштени све до данас.

2У рано-хришћанска времена катихумени, или они који су се спремали за крштење, били су фактор формирања четрдесетодневног поста у данашњем облику припремајући се постом за Свето просвећење или крштење на Велику Суботу углавном, да би се већ сутра тј. на Васкрс могли причестити, али учествовати и у другим Светим тајнама Цркве. У каснијим временима су се крштавали на светитељске дане и од тада тог светитеља преузимали за своју домаћу славу, по њему добијали име, откуда и реч крсна слава или крсно име. Богојевачким ромима је објашњено празновање Ђурђевдана на православан начин уз славски колач, вино, жито и свећу, и од сада ће Свети Ђорђе бити њихова крсна слава.

3свештеник Далибор Стефановић
парох други кумаревски