hristos pantokrator blagosiljaПравославна верска настава је продужетак и органски део богослужбене проповеди Христа. Она није просто преношење Христовог учења. Важно је уочити разлику између Цркве (као живота у Христу) и учења Цркве (као философско-верских садржаја, моралних обичаја и правила, људске мудрости или преношења своје вере и својих мишљења).

У верској настави проповедамо Христа не као оличење неких истина и ставова. Христос је у верској настави Онај ко се открива свету и у коме се искупљује свет. Христос је љубав Божја и дар Божји, неко ко сведочи однос Бога према нама. Христос је онај који предаје себе за живот људи.

Потпуно Божје дело огледа се у нераздељивој тајни смрти и васкрсења Христовог. Крсна смрт и Васкрсење треба да буду призма кроз коју посматрамо све догађаје искупљења.
Христос је нова стварност Царства Божјег, која се пројављује животом Цркве.