ep.ignjatije

Образовање човека са циљем да служи једној заједници, ма о којој служби се радило, немогуће је, чак је и опасно, без васпитања. Да би човек могао да буде добар мајстор, лекар, државник, потребно је, пре свега, да буде добар човек. Ако ми као Црква, заједно са вама родитељима, а уз пристанак ваше деце, не васпитамо децу у духу наше вере, то ће урадити неко други, али на другим основама. На каквим то основама Црква жели да васпита своју и вашу децу?

Први и основни циљ Православног катихизиса јесте да упути нашу децу, будуће генерације овог народа, на другог човека као на личност, на непроцењиво благо од кога зависи и наш живот. То се не може открити другим методама осим кроз заједницу љубави с њим. Када некога волимо, онда откривамо да је он за нас личност, највредније биће које се ничим не може заменити. Другим речима, само љубав према човеку открива у њему икону живога Бога, као и то да је човек највредније биће на свету.

Други задатак Верске наставе јесте да упути децу на заједницу са Богом у Христу, јер се једино у заједници са Богом може остварити бесмртност за човека и створену природу као будуће васкрсење из мртвих. Живот има смисла само онда када се не завршава смрћу. Та заједница се може остварити једино у Литургији као заједници са другим људима, зато што се Бог открива једино у Христу као човеку, а Христос присуствује једино у Литургији и кроз Литургију.

Милошћу Божијом, Ваш епископ и заступник пред Богом,
Епископ пожаревачко-браничевски Игнатије