Седиште две парохије:
Адреса: 18220 Алексинац,ул. Ратка Јовића б.б. Житковац
Старешина храма: протонамесник Горан Митић
Тел.-факс: 018/846092
Е-пошта: -
Сајт: -
Храм Св. Архангела Гаврила у Житковцу
Прва парохија житковачка
Парох: протонамесник Горан Митић
моб.: 065/871-87-44
Е-пошта: -
Биографија:
Протонамесник Горан Митић рођен је 6. децембра 1978. године у Алексинцу. Основну школу завршио је у Алексинцу, након чега уписује Богословију светог Петра Цетињског на Цетињу. Ступио је у брак са Драганом Милановић, са којом има троје деце. Рукоположен је у ђаконски чин 28. августа 2002. године у Саборном храму у Алексинцу, руком Његовог Преосвештенства епископа нишког господина Иринеја. У чин свештеника рукоположен је 29. августа 2002. године у манастиру светог Романа у Ђунису и постављен на парохију у Сијеринској Бањи. 2011. године, благословом епископа Иринеја, премештен је на житковачку парохију. 6. септембра 2010. године одликован је чином протонамесника.
Парохију сачињавају:
Део Житковца и село Моравац
Храмови при овој парохији:
Храм светог Великомученика Георгија у Моравцу сазидан и освећен 1989.г.
Изградња храма је започета 1989. године, у време службовања проте Душана Стојковића. Храм је брзо завршен и освећен 1989. године. Пре Другог светског рата на овом месту налазили су се остаци храма из непознатог периода. По завршетку рата, на том месту направљена је метална конструкција, која је на том месту стајала до изградње храма. Поред Цркве налази се и парохијски конак, подигнут 1989. године.
Друга парохија алексиначка
Парох: протонамесник Александар Лукић
моб.: 064/159-18-52
Е-пошта: -
Биографија:
Протонамесник Александар Лукић рођен је 2. фебруара 1982. године у Крушевцу, од оца Богољуба и мајке Мирјане. Основну школу завршио је у Крушевцу, након чега уписује Богословију светих Кирила и Методија у Призрену. 15. маја 2005. године ступа у брак са Иваном Ћирковић са којом има двоје деце. Рукоположен је у ђаконски чин 30. октобра 2005. године у храму Свете Тројице у Дољану, руком Његовог Преосвештенства епископа нишког господина Иринеја. У презвитерски чин рукоположен је 22. септембра 2006. године у храму светих цара Константина и царице Јелене у селу Лозанац и постављен на јелашничку парохију. 2014. године, благословом Његовог Преосвештенства епископа нишког господина Јована бива премештен на другу житковачку парохију. 12. јула 2014. године, одликован је чином протонамесника.
Парохију сачињавају:
Део Житковца, Прћиловица, Горње Сухотно, Доње Сухотно и Горњи Адровац
Храмови при овој парохији:
Храм светог Јована Крститеља у Горњем Сухотну
Храм је подигнут 1922. године трудом мештана села. Осветиога је епископ нишки Доситеј Васић. 1984. године храм је обновљен, за време службовања проте Душана Стојковића, када је промењена кровна конструкција, прерађен је звоник и промењена фасада. Постављен је и нови иконостас, рад уметника проте Вукадина Вукадиновића. Храм није живописан.
Храм светог пророка Илије у Доњем Сухотну је у изградњи.
Изградња храма је започета 1998. године, по пројекту Завода за заштиту споменика из Ниша. Темеље храма осветио је епископ нишки господин Иринеј. Радови на храму су завршени 2013. године. Постављен је иконостас, а тренутно се ради живопис. Храм још увек није освећен.
Храм Свете Тројице у Горњем Адровцу
Храм је подигнут на месту смрти руског пуковника Николаја Рајевског (1839.-1876), који је на овом месту погинуо као добровољац 20. августа 1876. године у време Српско- турског рата. Храм је подигнут залагањем и трудом епископа нишког Никанора Ружичића, а покровитељством грофице Марије Рајевске, сестре Николаја Рајевског. Храм је у потпуности завршен, фрескописан и освећен 2. септембра 1903. године, од стране епископа нишког Никанора. Епископ Никанор је непосредно по освећењу храма поставио за чувара овог места свештеника Светислава Жујовића, који је ову службу ревносно вршио до своје смрти 1943. године. Сахрањен је поред Цркве на јужној страни. Цркву су у Првом светском рату опљачкали бугарски војници, да би након рата трудом проте Светислава била обновљена. У црквеној порти налази се споменик Николаја Рајевског, коју су подигли његови ратни другови, као и рушевине старе сеоске школе.
Храм свете Мученице Недеље у Горњем Адровцу