РАДУЈ СЕ, РАДОСТИ НАША, ЗАКЛОНИ НАС ОД СВАКОГА ЗЛА ЧAСНИМ СВОЈИМ ОМОФОРОМ!

DSC 0277Манастир посвећен Покрову Пресвете Богородице у Ђунису молитвено је прославио своју храмовну славу торжественим богослужењима 13. и 14. октобра 2020. године, уз традиционално присуство великог броја верника који су се окупили да на овај дан заблагодаре и узнесу своје молитве Господу и Пресветој Богородици.

Прослава храмовне славе започела је Светом Евхаристијом у уторак, 13. октобра 2020. године, којом је началствовао протојереј-ставрофор Љубиша Недељковић, уз саслуживање протонамесника Горана Митића, јереја Ивана Миленовића и јереја Марка Николића.

Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Г. Арсеније служио је у уторак, 13. октобра 2020. године,празнично бденије, а у наставку и акатист Пресветој Богородици, уз саслуживање архимандрита Дамаскина (Грабежа), протојереја-ставрофора Бранислава Цинцаревића, протојереја-ставрофора Ненада Микића, протојереја-ставрофора Петра Миленковића (Епархија тимочка), протојереја-ставрофора Ђорђа Милојковића (Епархија крушевачка), протојереј Миодрага Павловића, протојереј Милана Ристивојчевића (епархија ваљевска), јеромонаха Нектарија (Ђурића) и ђакона Ђорђа Филиповића.

Након прочитаног акатиста отац Нектарије (Ђурић) пригодним словом говорио је о Пресветој Богородици присутном народу.

ЈЕРОМОНАХ НЕКТАРИЈЕ ЂУРИЋ

Свету тајну јелеосвећења су у два сата иза поноћи у среду, 14. октобра 2020. године, служили протојереј-ставрофор Љубиша Милошевић (Епархија крушевачка), јереј Младен Шобот (Епархија шабачка), протојереја Слободана Живановића, јереј Југослав Ћурчић, јереј Александар Срнић и јереј Милан Ристић.
У четири сата изјутра почела је прва Света Литургија, којом је началствовао протојереј-ставрофор Мирољуб Стојановић, уз саслуживање протојереја-ставрофора Живорада Маринковића, протојереја-ставрофора Јована Илића, протојереја Живојина Живковића (Епархија бањалучка), протојереја Душка Грујића (Епархија шабачка), протојереја Слободана Живановића (Епархија шабачка), прото-намесника Дејана Милошевића, прото-намесника Горана Митића, јереја Југослава Ћурчића, јереја Александра Срнића и јерођакона Онуфрија (Митрополија црногорско-приморска).

У раним јутарњим сатима у среду, 14. октобра, Преосвећени Владика Арсеније служио је Свету архијерејску Литургију, уз саслуживање архимандрита Павла из манастира Хопово ( Епархија сремска), архимандрита Дамаскина (Грабежа), протојереја-ставрофора Љубише Недељковића, протојереја-ставрофора Петра Милинковића (Епархија тимочка), протојереја Миодрага Павловића, протојереја Милана Ристивојечвића (Епархија ваљевска), јереја Радојице Радосављевића (Епархија крушевачка), јеромонаха Нектарија Ђурића и ђакона Ђорђа Филиповића

Лепоти свих богослужења допринело је појање свештеника Епархије нишке, ученика богословије „Светих Кирила и Методије“ у Нишу, током два дана молитвеног сабрања без прекида су били присутни свештеници алексиначког, топличког и нишких намесништва. На Светој Архијерејској Литургији појао је хор цркве „Лазарице“ Епархије крушевачке.

Манастир је током Литургије био испуњен благочестивим народом међу којима је био и господин др Ненад Поповић, Министар за иновације и технолошки развој. Верни народ с великим поштовањем и љубављу сваке године на дан празника, али и другим данима, долази да од Пресвете Богородице затражи молитвено заступништво пред Лицем Господњим.

ЊЕГОВО ПРЕОСВЕШТЕНСТВО ЕПИСКОП НИШКИ Г. АРСЕНИЈЕ

Љубављу и трудом сестринства манастира за све присутне приређена је трпеза љубави.

На извештају благодаримо архијерејском намеснику алексиначком протојереју Братиславу Вукићевићу.