DSC 0618jj

У данима Васкршње радости Светле и Томине недеље, у периоду од 11. до 18. априла ове године, са благословом Њ.П.Епископа нишког Г.Арсенија, наша локална црква походила је Свети Град Јерусалим и  Свету Земљу, и учинила поклоњење Животворном Гробу Господњем и осталим светим местима Палестине која је Христос освештао Својим присуством и Својим чудима, а која и данас укрепљују веру небројаног мноштва поклоника из целога света који кроз векове хрле овим светињама по утеху и благослов. Групу сачињену од 100 поклоника, у организацији нишке Саборне Цркве и туристичке агенције ''Halo Travel'', предводили су Преосвећени владика нишки Г.Арсеније у пратњи 13 свештеника, углавном  клирика нишке али и других епархија, затим  матуранти и вицематуранти Богословије Св.Кирила и Методија привремено у Нишу у пратњи ректора о.Милутина Тимотијевића и професора о.Дејана Крстића, којима је ово била и матруантска екскурзија, и велики број поклоника, како Нишлија тако и верних људи са свих страна наше епархије али и из других места. Током свог седмодневног боравка у Светој Земљи, поклоници су имали прилику и благослов да се поклоне већини светих места која Св.Предање Православне цркве повезује са животом и спасоносним деловањем Христовим у Јудеји и Галилеји, али и са мисијом првих апостола и делатношћу старозаветних пророка, који сачињавају Историју Спасења Божијег непрекидног старања за човечанство. Набрајамо овде само нека од тих места: на првом месту Свети и Животворни Гроб Господњи и Храм Васкрсења у Јерусалиму; затим  Место Страдања Христовог на Голготи; место проналажења Часног Крста; Маслинску Гору – место Вазнесења Христовог; Гетсиманијски врт са црквом последње молитве у Гетсиманији и храмом Гроба и Уснућа Богородичиног, где се налазе гробови њених родитеља Праведних Јоакима и Ане, као и Праведног Јосифа Обручника; Гроб Св. Првомученика и архиђакона Стефана; Свету Гору Сион и Горњицу Тајне Вечере; Гроб пророка и цара Давида; Манастир Часнога Крста; Витлејемску пећину – место Рођења Спаситељевог, Поље пастира - место јављања Ангела пастирима; Место Крштења Христовог на Јордану; Гору кушања и древни град Јерихон; Мртво море; Манастире Јудејске пустиње – Св.Саве Освећеног, Св.Георгија Хозевита, Св.Теодосија Великог, Св.Герасима Јорданског; Гроб Св.Великомученика Георгија у древној Лиди, данашњем Лоту и древни град Јафу; Назарет и место Благовести; Кану Галилејску; Гору Блаженстава; Галилејско језеро, остатке старог Капернаума и манастир Св.апостола Петра; Гору Кармил и пећину Пророка Илије; Древни град Акру; Гроб Св.Тавите; Гроб Четвородневног Лазара у Витанији, данашњој Лазарији; и још многа друга места Божијих благослова и чуда! Посебан благослов за све поклонике био је срдачан пријем код Његовог Блаженстава Патријарха јерусалимског Г.Теофила III у просторијама Јерусалимске Патријаршије, као и две Литургије, у Витлејемској Пећини Рођења Христовог и на Голготи, кад су сви верни примили Дарове Тела и Крви Христове! Благодрећи Богу на великој милости поклоњења и целивања највећих Светиња Хришћанства које пажљиво чува као највећу драгоценост Мајка свих Цркава – Јерусалим, у прилогу вам дајемо и један избор фотографија са овог Хаџилука.
{oziogallery 1695}