800x600 svetosavski dom u NisuСветосавски дом Саборне цркве са благословом Његовог преосвештенства Епископа г. г. Теодосија наставља свој недељни културни програм. Сваког уторка у редовним приликама, у продужетку акатиста од 17 часова, предвиђено је организовање предавања, промоција и трибина. Осмо по реду предавање, на дан 27. децембра, било је посвећено посту као изградњи врлине умерености. На тему ''Смисао поста у Православној цркви'' говорио је протонамесник Борислав Стаменковић, секретар Црквене општине Ниш.

РЕЗИМЕ ПРЕДАВАЊА: Пост је оруђе којим човек може да победи себе, ради себе. То је дисциплина која је умногоме страна савременом свету, а и нама хришћанима понекад делује као намет. Разлог томе је тешка и дуготрајна борба човека против основне страсти стомакоугађања. Потреба за храном урођена је људима, али умереност у њој потребна је и неопходна. Када је у питању телесни пост, важно је наћи праву меру примене, живљења и удопуњавања ове праксе са духовном страном поста. Црква се налагањем поста труди на обнови целог нашег бића, како бисмо се све више приближавали Богу. Пост се у православном предању поштује као темељ свих врлина и прва заповест дата човековој природи, ради њеног јединства са Богом. У том смислу треба сагледавати и једну и другу страну: како потребу за постом, тако и заштиту од сујете поводом његовог упражњавања. Није препоручљиво оптерећивати се случајевима прекршаја поста, већ се треба пажљиво и смирено трудити да се ствари након тога доведу у ред. Смисао поста није у принуди на неке формалне обавезе, већ да се срце омекша и оживи за буђење глади према Богу, да се човек окрене од зла и заодене у врлине. Наводећи многе светоотачке изреке, протонамесник Борислав Стаменковић истакао је да у посту треба стално преиспитивати своје срце: да ли оно гори за Христом. Осуђивање оних који не посте такође нарушава смисао поста. Уместо тога, ваља мудрим језиком објашњавати и наћи меру правог приступа и прихватања другог.