Света архијерејска Литургија у Саборном храму и пријем чланица Кола српских сестара у Светосавском дому у Нишу

Saborna

На дан када српска Црква молитвено слави Пренос моштију Светог Саве, у четврту недељу по Васкрсу, 19. маја 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Г. Арсеније началствовао је Светом архијерејском Литургијом у нишком Саборном храму Силаска Светог Духа на апостоле.

Преосвећеном Владики саслуживали су високопреодобни архимандрит Дионисије (Пантелић), духовник манастира Светог Стефана у Липовцу, протојереј-ставрофор Бранко Цинцаревић, старешина Саборног храма, протојереј-ставрофор Ненад Микић, протојереј-ставрофор Сава Момчиловић, протојереј Миодраг Павловић, протојереј Борисав Стаменковић, протојереј Владица Савић, јереј Милан Ристић, јеромонах Нектарије (Ђурић) и ђакон Ђорђе Филиловић.

У току Свете Литургије, Владика нишки Господин Арсеније рукоположио је јерођакона Евстатија (Бабића) у чин јеромонаха, кога је Преосвећени Владика постригао у чин мале схиме у суботу 4. маја 2019. године, у манастиру Светог Стефана у Липовцу.

Јеромонах Нектарије у надахнутој беседи говорио о Јеванђељу о раслабљеном човеку, којег је Господ исцелио (Јеванђеље по Јовану, 5. глава од 1. до 15. стиха), које се чита на Светој Литургији у четврту недељу по Васкрсу.

"Каква је сила Божје Речи и оних којима је Господ подарио благодат своју. Слушамо ове речи и дивимо се чудима која иза њих стоје, али се радије опредељујемо да их не чујемо када су нама упуће" рекао је још јеромонах Нектарије у својој беседи, коју у целини можете послушати у наставку текста.

Јеромонах Нектарије (Ђурић)

Светој Евхаристији присуствовао је верни народ, који се у великом броју причестио Телом и Крвљу Христовом.

Светој Служби присуствовале су и чланице Кола српских сестара из 65 градова у Србији, региону и дијаспори, које су се у окупиле поводом Сабора Кола који се ове године одржава у Нишу.

Епископ нишки Арсеније је након Свете архијерејске Литургије у Светосавском дому у Нишу примио чланице Кола српских сестара, које су предводиле председница Кола у Нишу госпођа Љиљана Стојановић, која је председавала јучерашњим Сабором Кола српских сестара одржаним у Нишу, и госпођа Татјана Марковић.

Најпре је поздравно слово чланицама Кола упутио Владика нишки Арсеније, који је пожелео добродошлицу чланицама Кола и изразио радост што се Сабор Кола српских сестара одржава у Нишу. Владика је у свом обраћању подсетио на све српске хероине које су за време ратова и свих недаћа које је су погађале српски народ, ратовале "на оном бојном пољу на ком се ратује срцем" и бринуле о немоћнима и угроженима. Владика је изразио захвалност свим чланицама од када постоји Коло, а посебно је истакао нашу сликарку Надежду Петровић, једну од првих чланица Кола.

Комплетну беседу Владике нишког можете чути у наставку текста, као и дирљива обраћања чланица Кола Преосвећеном Владики госпође Љиљане Стојановић и госпође Татјане Марковић.

Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Г. Арсеније

Госпођа Љиљана Стојановић