Дана 15. марта 2013. Његово Преосвештенство Епископ нишки Јован примио је у посету Његову Екселенцију Немачког амбасадора у Србији, г-дина Хајнца Вилхелма. Сусрет Владике и амбасадора уприличен је у храму Св. Пантелејмона у Нишу. У једночасовном топлом разговору саговорници су разменили важне мисли о историји храма, значају Нишке епархије у историји и данашњици и осврнули се на даљи ток прославе јубилеја 1700 год. Миланског едикта и доприносу Немачке тој прослави.

15.03.2013.Амбасадор се срдачно захвалио на гостопримству и изразио спремност да на позив Владике поново посети Цркву и српски народ у овим крајевима Србије, као и да се, у чему су се обојица јасно сагласили, досадашња симболична сарадња између двеју земаља и њихових народа, Немачке и Србије, продуби и у дијалогу али и у конкретним контактима на више нивоа са циљем унапређења аутентичних хришћанских вредности и приближавању једних другима. Владика Јован је на крају посете уручио поклоне амбасадору Вилхелму и пожелео му успешан даљи рад у дипломатским корацима између две хришћанске земље.