17.01.2013.У нишком народном позоришту у вечерњим часовима 17. јануара, званично је започета прослава јубиларне 2013. године. Свечаност је отворио поздравним говором градоначелник града Ниша господин Др Зоран Перишић, а после чега су се низали говори : Амбасадора руске федерације Г. Александра Чепурина, Његове Преузвишености Бискупа Реформаторске хришћанске цркве г. Иштвана, Његове Екселенције Надбискупа г. Орланда Антонинија, апостолског нунција у Београду и београдског Надбискупа г. Станислава Хочевара. Поздравом домаћина свечаности Председника Републике Србије Господина Томислава Николића и Његове Светости Архиепископа и Патријарха српског Господина Господина Иринеја, започела је јубиларна година толеранције и међусобне хришћанске љубави.

Свечаност је на посебан начин уприличена појењем хора Сретењског манастира из Москве. Који су сходно овој значајној прилици посетили Константинов град и својим гласовима допринели прослави Равноапостолног Цара Константина и Богом изабране мајке његове Царице Јелене.

Његова Светост Патријарх Српски Г.Г. Иринеј

Председник Србије Г. Томислав Николић