OrljaneХрам свете преподобне Параскеве у Орљану

Црква свете Петке налази се југоисточно од старе Цркве светог Јована Крститеља, у подножју брда у селу Орљане. Подигнута је на темељима старог црквишта 1931. године, заузимањем месног пароха Јована Војиновића, одборника Александра Мирчића, Стајка Станковића, Михајла Симоновића и других мештана орљанске парохије. 1951. године подигнута је звонара поред Цркве. Звоно са цркве светог Јована пренето је и постављено у нову звонару.

sveti Jovan OrljaneХрам Рођења светог Јована Крститеља у Орљану

Црква Рођења светог Јована Крститеља у Орљану потиче из XI века, у време византијске владавине овим просторима. Црква је највероватније била живописана у XIV веку. Црква је највише страдала за време српско- турског рата 1877. године од турских топова. Од 1945. године је под заштитом Државе.