20221006 120953 91 150 77 150 796

У Православној Eпархији врањској свечано је обележен јубилеј 690 година манастира Светог Николе у Врању и 104 године од ослобођења града Врања у Првом светском рату. Домаћини прославе Његово Преосвештенство Епископ врањски господин Пахомије и градоначелник града Врања др Слободан Миленковић, свештенство, монаштво, градско руководство и верни народ Епархије врањске, дочекали су бројне госте.

Литургијским сабрањем у порти манастира Светог Николе началствовао је изасланик Његове Светости Патријарха српског Господина Порфирија, Његово Преосвештенство Епископ нишки Господин Арсеније, уз саслужење архијереја из Охридске Архиепископије - Македонске православне цркве: митрополита брегалничког Господина Илариона и кумановско-осоговског Господина Григорија, Епископа брегалничког Господина Марка, Епископа стобијског Господина Давида, викара Његовог Блаженства Архиепископа охридског Господина Јована и епископа Српске православне цркве: бихаћко-петровачког Сергија, осечко-пољског и барањског Херувима, ваљевског Исихија, и домаћина Његовог Преосвештенства Епископа врањског Господина Пахомија. За певницом су појале монахиње из манастира Светог Стефана и ученици Српске православне богословије Светог Кирила и Методија из Ниша.

Светој литургији присуствовали су изасланик Председника Републике Србије Господина Александра Вучића, Председник Народне скупштине Републике Србије господин Владимир Орлић, званичници града Врања и Пчињског округа, припадници 4. бригаде Копнене војске, чланови Епархијског савета и Епархијског управног одбора Православне епархије врањске, делегација Универзитета из Источног Сарајева са Ректором проф. др Миланом Кулићем и деканом Философског факултета проф. др Драгом Мастиловићем и мноштво верног народа.

Након Свете Литургије, поводом 690 година постојања манастира Свети Никола и Дана ослобођења Врања у Првом светском рату, Његово Преосвештенство Епископ врањски Господин Пахомије је доделио ордење и грамате заслужним личностима и организацијама. За неговање човекољубља и националних вредности, орденом Светих сурдуличких мученика је одликован генерал Владимир Лазаревић, ратни командант славног Приштинског корпуса у време НАТО агресије.

За заслуге у обнови и очувању манастира Свети Никола, орден Преподобног Прохора Пчињског је додељен госпођи Данијели Ковачевић из Новог Сада и госпођи Сандри Динчић из Београда, а удружењу грађана „Жути цвет“ из Врања уручена је Архијерејска грамата.

Литијским ходом архијереји и верни народ су отишли до спомен костурнице где су похрањене мошти пострадалих у Првом светском рату које су пронађене на локалитетима на простору града Врања и његовој околини. Извршено је освећење костурнице, парастос страдалима и преломљен је славски колач.

Свечаном академијом у порти манастира Светог Николе завршено је обележавање великог јубилеја. У присуству високих државних и црквених званица, академија је отпочела појањем тропара, монахиња манастира Светог Стефана у Горњем Жапском и извођењем државне химне од стране епархијског хора ''Вера.''

Присутне архијереје Српске и Македонске православне цркве – Охридске архиепископије, председника Народне скупштине Републике Србије, чланове Владе, државне и градске функционере, представнике војске, полиције, научних, образовних, културних и других институција из земље и региона, као и сав присутни народ, на почетку су поздравили домаћини свечаности, Његово Преосвештенство Епископ врањски Господин Пахомије и градоначелник Врања др Слободан Миленковић.

Поздравно писмо Његове Светости Патријарха српског Господина Порфирија на академији је прочитао Његово преосвештенство Епископ нишки Господин Арсеније.

Председник Народне скупштине Републике Србије господин Владимир Орлић, изасланик Председника Господина Александра Вучића, пренео је његово честитање сабрању поводом овог великог јубилеја и у своје има обратио се верујућем народу.

Свечану беседу поводом јубилеја произнео је др Дејан Антић, професор са Философског факултета Универзитета у Нишу.

У културно уметничком програму узели су учешће вокална солисткиња Ивана Тасић, хор музичке школе Стеван Мокрањац из Врања и хор Епархије врањске «Вера». Водитељи програма академије су били госпођица Марија Станковић и господин Мирољуб Стојчић.