Свети Николаj мирликијски чудотворац – крсна слава Епископа нишког Г. Г. Арсенија

20181219 163328 178 223 134 48 519
Свети Николај Мирликијски чудотворац крсна је слава архипастира Епархије нишке, Његовог Преосвештенства Г. Г. Арсенија. Тим поводом је у Саборном храму у Нишу служена Света архијерејска Литургија којом је начаствовао Владика Арсеније, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа врањског Г. Г. Пахомија.

Епископима су саслуживали протојереј-ставрофор Милутин Тимотијевић, ректор Призренске Богословије у Нишу, игуман Манастира Светог Романа архимандрит Дамаскин (Грабеж), игуман Манастира светог Јована Богослова протосинђел Мардарије (Ковачевић), игуман Манастира Суково отац Серафим (Мишић), протојереји-ставрофори Зоран Стојановић, Бранислав Цинцаревић, старешина Саборног храма Силаска Светог Духа на Апостоле у Нишу, Ненад Микић, протојереји Слободан Петровић, Миодраг Павловић, Борислав Стаменковић, Владица Савић, Зоран Филиповић, Иван Цветковић, Александар Ђорђев, јереј Ђорђе Миленковић, војни свештеник јереј Ђорђе Димић, протођакон Дамјан С. Божић, главни и одговорни уредник листа „Православље“, јерођакон Нектарије (Ђурић), протођакон Стеван Кричка и ђакон Ђорђе Филиповић.

Уз бројни верни народ на Светој Литургији били су присутни и високи званичници – Његова Екселенција Лучијано Суријани, апостолски нунције у Србији, помоћник директора Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама др Марко Николић, градоначелник Ниша г. Дарко Булатовић, заменик градоначелника др. Милош Банђур, начелник Војне болнице у Нишу пуковник др Јовица Станојковић, пуковник Драгиша Станковић, представник Команде Копнене војске, припадници јавног и културног живота града Ниша. Литургију је украсило и појање Црквеног хора „Бранко“, под управом госпође Саре Цинцаревић.

Након заамвоне молитве обављен је чин освећења кољива и славског колача, а пригодном беседом Његово Преосвештенство Епископ врањски Г. Г. Пахомије је честитао крсну славу Владики Арсенију пожелевши да му Свети Николај буде путовођа у животу.

Епископ нишки Г. Г. Арсеније се захвалио и узвратио беседом. Уследила је свечана трпеза љубави у Светосавском дому у порти Саборног храма, где је у име званица Владики нишком славу честитао Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Г. Јован.

На крају се свим званицама топлим речима захвалио Владика Арсеније.