Svebor

Уочи Светог Јустина Новог, после богослужења у храму Свете Петке у Бошњацу, деци ЦО Бошњаце симболично првог дана распуста, организован је приказ Свебора-српских борилачких вештина. Углавном млађа деца од којих су неки били са родитељима присуствовали су представљању овог још увек мало познатог спорта. После уводне речи пароха првог бошњачког о духовном и физичком здрављу, о томе да су борилачке вештине углавном са истока и да су поникле из далекоисточног култа и културе и да су немниновно повезане са њиховом религијом и духовношћу нама страном, говорио је о Свебору који је поникао из наше Православне културе и српске традиције. Уследио је филм о овој вештини, а онда је господин Слађан Јанковић старешина клуба за традиционалне борилачке вештине „Витез“ из Лесковца, дубље упутио присутне у тајну овог спорта који негује нашу културу, традицију и хришћанске вредности. Слађан је говорио о томе да је Свебор начин борења изнедрен из старине онако како су се борили хајдуци и ускоци и какав је карактеристичан за наш менталитет и народ. Са свебором се вежбају врлине храбрости, јунаштва и чојства којима су се одликовали наши витезови. Чланови дружине се на почетку вежбања поздраве Карађорђевим поздравом са три спојена прста, а онда окрену према икони или истоку и изговоре молитву Оче наш. Такође је брат Слађан најавио гостовање Свебор дружина из Краљева („Свети цар Лазар“) и из Београда, вероватно на дан Светог Деспота Стефана Високог који је и крсна слава свебораца када ће они пререзати славски колач у нашој цркви и приредити нам приказ што ће бити велики спектакл за наш крај. Децу из Бошњаца и околних села ће од сада, као ретко где у Србији, поред духовног и културног садржаја у Цркви моћи да окупља и спорт, и то српски спорт – СВЕБОР.