JasunjaМанастир Светог Јована Крститеља у Јашуњи код Лесковца који 2017. године слави 500 година постојања, прави је бисер јашуњско-бабичке горе. Храм који је и споља живописан има као ретко где очуван живопис, а унутра део моштију непознатог светитеља. Настојатељ манастира високопреподобни протосинђел Јоаникије, чувар ове светиње, човек са градитељским даром нас сваке године на дан Светог Јована Владимира 4. јуна, води код Крста усред шуме. Како је присутна крађа шуме, а по благослову тада Епископа нишког Иринеја постављен је дрвени крст као знамење - чувар шуме. Крст а на њему икона Св. Јована Владимира постављени су на месту са кога се види манастир, a идеја је да на овом месту буде скит посвећен овом светитељу. Сваке године на овај дан после Литургије и беседе оца Јоаникија о веома значајном и првом српском светитељу , експедиција верних трактором креће пут крста. Најпре се у тракторску приколицу утоваре сто и клупе, посуђе и храна, а онда и верни. Дивно искуство вожње често каменитим путем преко манастирског потока кроз планински предео. По доласку и распремању, испред крста се пререже колач и сваке године бира нови домаћин, а затим следи трпеза уз коју се и запева песма „Свети Јован от Елбасан“. Овогодишњи домаћин господин Ненад предао је пола колача свештенику Далибору домаћину за идућу 2016 годину која је јубиларна јер се навршава хиљаду година од како је овај Свети кнез дукљански мученички пострадао. По силаску са горе у манастир следећи задатак је било шпартање јашуњским падинама и брање лековитог биља којим обилује ова лесковачка Света Гора.