IMG 20170214 083347Првог дана фебруара по старом календару православна црква празнује спомен Светог великомученика Трифуна. Традиционално, ово је један од дана у које народ свечано обележава почетак природних циклуса, у овом случају рада на виноградима и пољима. Орезивање винове лозе први је посао који се током године предузима на плану обраде рода и усева земље. Црква учествује у овом народном обележавању читањем молепствија Светом Трифуну, са одговарајућим молитвама за берићетан род против штеточина и свих других сметњи.
У Саборном храму Силаска Светога Духа у Нишу у продужетку јутарњег богослужења читано је молепствије са освећењем воде. Старешина Саборног храма, протојереј ставрофор Бранислав Цинцаревић, одазвао се позиву нишких виноградара, произвођача вина и пријатеља, који се већ деценијама на овај дан окупљају на локацији Марково Кале у наставку габровачких винограда надомак Ниша. Отац Бранко је на овом месту благосиљао почетак радова у новој сезони, а домаћини су након тога, са славском свећом и иконом Светог Трифуна, приредили богату трпезу.
View post on imgur.com