heder hor branko     Нишка Црквено - певачка дружина „Бранко“ је основана 1. Септембра 1887. год. при Саборном храму Свете Тројице у Нишу. Хор је добио име по чувеном песнику српског романтизма Бранку Радичевићу. Већ пуних 125 година овај хор саслужује са нишким епископом и свештенством у нишком катедралном храму без престанка.

Из дуге и бурне историје хора издвајамо наступе хора између два светска рата по читавом Балкану којима проноси славу српске хорске музике. У истом периоду хор је постао носилац ордена Светога Саве трећег степена, дуката краља Александра Карађорђевића и дружинске заставе краља Петра II Карађорђевића.

После другог светског рата хор Бранко је поделио катакомбну судбину српске цркве и дуже од 40 година био ван токова друштвеног живота али није прекидао своју основну намену - појање на богослужењима.

90-их година прошлога века ансамбл је потпуно обновљен. Током последњих 20 година хор је наступао у Немачкој, Грчкој, Италији, Аустрији, Белорусији, Бугарској, Украјни, Русији, Словенији, Републици Српској, Великој Британији, Луксембургу, Белгији, Пољској, Чешкој, САД-у, Канади и Израелу. Учесник је многих међународних фестивала и добитник многих награда. Неки од њих су Међународни фестивал православног појања, Минск, Белорусија, (Grand Prix), Дани црквене музике, Хајновка, Пољска (Grand Prix), Мокрањчеви дани, Неготин, (I место на надпевавању на 40-им Мокрањчевим данима), апсолутни победник на ИХС-у 2012. у Нишу, учешће на фестивалима у Ротенбургу и Маркобендорфу.

Хор Бранко је имао благослов да пева на устоличењу два српска патријарха у Пећи – Патријарха Павла и Патријарха Иринеја. Хор је носилац ордена Светога Саве другог степена, ордена Светог Апостола Павла Грчке Цркве и ордена Светог Цара Константина.

Од 2009. год. Црквено - певачка дружина „Бранко“ организује фестивал духовне музике Музички Едикт у Нишу на коме је у последње две године гостовало 35 ансамбала из 10 држава. Хор Бранко је у два наврата био гост Певачке капеле „Глинка“ и њиховог прослављеног диригента Владислава Чернушенка. Последњи пут априла 2012. год. када је хор Бранко одржаво целовечерњи концерт у капели Глинка у оквиру недеље српске културе у Санкт-Петерсбургу.