blaceЦрква Успења Пресвете Богородице у Блацу је грађена деведесетих година XIX века. У балканским ратовима ова црква је порушена под топовском паљбом али је васкрсла раних тридесетих година ХХ века када је њена обнова завршена 1934. година а 1935. године је и освештана. Од тада па све до данас у њој се редовно служи Света Литургија а нарочито је свечано за празник Велике Госпојине. Тако је било и ове године. Прослава храмовне славе је започела служењем празничног бденија уочи самог празника. Како типик и прописује, на овом богослужењу верници су миросани јелејем из кандила које је за време бденија горело пред иконом Пресвете Богородице на иконостасу. На сам дан празника служена је Света Литургија којом је началствовао архијерејски намесник косанички отац Душко. Као драг гост придружио нам се и отац Милорад из суседне парохије. Благоверни народ се на Литургији окупио у већем броју него иначе а било је и пуно причасника. Након Литургије формирана је литија и ишло се у опход око храма а затим су резани колачи како храмовни тако и колачи свечара али и општински колач јер овај празник је слава и општине Блаце. Уследило је послужење како у црквеној порти тако и у оближњем ресторану.