ЕПАРХИЈА

Православна Епархија нишка једна је од најстаријих, географски најраспрострањенијих и културолошки најистакнутијих епархија помесне Српске Православне Цркве. Седиште Епископије нишке је град Ниш на чијој Катедри тренутно столује Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. др Јован (Пурић), који је на основу нама познатих историјски података 47. епископ ове Дијацезе од којих се као први помиње Киријак у другој половини 3. века.

Православна Епархија нишка административно је подељена на дванаест Архијерејских намесништва са око 300 црквених јединица и 24 манастира.

На основу Устава СПЦ Православна Епархија нишка има три управна тела: Епархијски Управни Одбор, Епархијски Савет и Епархијски Црквени Суд. Свим управним телима председава Епархијски Архијереј.